Zasoby projektu‎ > ‎NXT Programs‎ > ‎

Mini Rover (autor: Dave Parker)

 Projekt (instrukcja budowy): Mini Rover with 3-Button Remote
 Program: 3ButtonRemote

Mini Rover

Copyright © by Dave Parker

Copyright for the Polish translation
© by Wojciech Jan Zuziak

Opis

Ten nieco dziwnie wyglądający łazik jest przykładem małego prostego pojazdu sterowanego przewodowo za pomocą 3 przycisków na kostce NXT, którą - podczas jazdy - trzymamy w rękach.

Przyciski w kształcie strzałek na kostce NXT pozwalają jechać łazikowi w lewo lub w prawo, a przycisk Enter (pomarańczowy) - prosto.

Ta trójprzyciskowa strategia sterowania może zostać w prosty sposób wykorzystana do innych celów.

Sylwetka łazika i obracające się tylne koło pozwalają mu na swobodne poruszanie się na różnych podłożach. Ten niezwykle prosty projekt daje możliwość wprowadzania mnóstwa modyfikacji.

Porównaj: nxtprograms.com/NXT2/mini_rover

Program

Możesz użyć programu 3ButtonRemote do sterowania łazikiem za pomocą 3 przycisków na kostce NXT. Pomarańczowy przycisk odpowiada za jazdę prosto; przyciski w kształcie strzałek - odpowiednio: w lewo lub w prawo.

Zobacz także projekt Dial Remote Control, który pozwala na lepszą kontrolę nad pojazdem.


Porównaj: nxtprograms.com/NXT2/mini_rover/steps.html#Program

Zadania (wyzwania)

  • Łazik wyglądem przypomina trochę wózek na torbę z kijami do gry w golfa. Spróbuj dodać mu coś do przewiezienia.
  • Zaprojektuj inne mocowanie 3 koła. Wypróbuj inne koła. Głównym powodem, dla którego sylwetka Mini Rovera jest tak mocno wygięta ku górze, była potrzeba przeniesienia wagi silników na koła napędzające pojazd. Jeśli spróbujesz zamontować silniki bardziej poziomo lub wybierzesz inny kształt łazika - przez co większy nacisk będzie położony na część bez napędu - przekonasz się, że twój pojazd nie będzie jeździł dobrze.
  • Spróbuj rozszerzyć działanie programu 3ButtonRemote, dodając obsługę sensora nacisku (dotyku). Sensor ten może odpowiadać za jazdę wstecz lub np. włączać klakson.
  • Wykorzystaj program i jego strategię sterownia za pomocą 3 przycisków w swoim (innym) pojeździe.